Caribou in Covid: Contests are running online as usual. Check out the FAQ for further questions.

історія

English | Français | فارسی | 中文 | Українська | Azerbaijani | ខ្មែរ | Tiếng Việt | Bahasa Melayu

Архімед Сиракузський

Archimedes

Архімед був грецьким математиком, фізиком, інженером, винахідником і астрономом. Він народився в 287 р. до н.е. в Сиракузах, Сицилія. Незважаючи на те, що відомо мало подробиць його життя, Архімед, як правило, вважається найвидатнішим математиком античності і одним із найвидатніших за всі часи. Він винайшов насос для підняття води з річки та параболічне «палаюче дзеркало», яке використовувалось для фокусування сонячних променів на атакуючих дерев'яних кораблях, тим самим підпалюючи їх.

Мабуть, одна з найвідоміших історій про нього - це розкриття принципу плавучості. Плавучість - це висхідна сила, що чиниться рідиною (наприклад, водою), яка утримує предмети на плаву, або уповільнює їх занурення у рідину. Історія стверджує, що Архімед виявив принцип плавучості під час купання і був такий схвильований, що вибіг голий на вулицю, і закричав "Еврика!".

Архімеду також приписують розробку деяких ідей теорії інтегралів, майже за 2000 років до його створення сером Ісааком Ньютоном та Готфрідом Лейбніцем. Він також відомий своїм доволі точним обчисленням числа Пi (π).

У своїй праці “Псамміт”, або “Про число піщинок”, Архімед поставив неможливе завдання обчислити кількість піщинок, які міг би вмістити всесвіт. Він заявив, що це можливо зробити, навіть якщо піщинки занадто малі або їх занадто багато для підрахунку. Щоб вирішити проблему піщинок, Архімед винайшов систему, що базується на безлічі або "незліченному" грецькою мовою (вона також позначається в грецькій системі числення як 10 000). Він встановив систему числення за допомогою міріадів (100 мільйонів) і, нарешті, розрахував кількість піщинок у всесвіті як 8 x 1063 піщинок. Архімед помер у 212 році до н.е. в Сиракузах.

Джерела:

Musser, Gary. Burger, William. Peterson, Blake. Mathematics For Elementary Teachers: A Contemporary Approach, 6th ed.; Wiley.

Burton, D.M. The History of Mathematics: An Introduction, 5th ed.; McGraw-Hill: New York, 2003.

http://www.ancientgreece.com/s/People/Archimedes/

http://en.wikipedia.org/wiki/Archimedes

Арістотель

Aristotle

Арістотель був грецьким філософом, який народився в 384 р. до н.е. і помер у 322 р. до н.е. В ті часі він вивчав майже всі можливі дисципліни, а також зробив вклад у більшість із них. Він добре відомий як остання людина, яка знала все, що можна було знати - принаймні те, що було відомо в ті часи. Внесок Аристотеля в математику лежить в області логіки. Наприклад, той факт, що «всі люди смертні» та «всі греки - люди» дозволив йому зробити висновок, що «всі греки смертні», відкривши тим самим те, що зараз вивчає математична логіка. Він також відкрив школу під назвою “Ліцей”, де викладав кілька курсів протягом дванадцяти років. На жаль, велику кількість робіт Арістотеля було втрачено.

Джерела:

http://www.edu.pe.ca/kish/Grassroots/math/aristotl.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Aristotle

Томас Байєс

Bayes

Томас Байєс, 1701 року народження, був англійським математиком і пресвітеріанським міністром. Він сформулював теорему під назвою теорема Байєса про зворотну ймовірність. Часто розв'язують задачі, в яких відомо скільки червоного та синіх кульок знаходиться у коробці, і просять обчислити ймовірність вибору синьої кульки, тоді як Байєсу цікаво було за відомою ймовірністю вибрати синю чи червону кульку з коробки обчислити, скільки червоних та синіх кульок було у коробці. На жаль, його найвідоміше досягнення було записане у грубих нотатках, які були відредаговані та опубліковані Річардом Прайсом незабаром після смерті Байєса.

Джерела:

http://bayesian.org/bayes

http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Bayes

Брахмагупта

Brahmagupta

Брахмагупта був одним з найвидатніших індійських математиків і астрономів VII століття. Він проживав у штаті Раджастан на північному заході Індії. Однією з тем, яку він розглядав, було розв'язання рівнянь в цілих числах, які сьогодні називають рівняннями Пелля, і сказав: "[людина, яка вирішує цю проблему] протягом року [є] математиком".

Брахмагупта пояснив, як знайти куб і кубічний корінь цілого числа, і знайшов чіткі формули для суми квадратів перших n натуральних чисел і суми кубів перших n натуральних чисел. Однак найбільшим його внеском стало його трактування (тоді відносно нове) числа нуль. Він придумав правила додавання, віднімання та множення чисел на нуль. Його "Brahma-Sphuta-Siddhanta" - це самий ранній відомий текст, який визнає нуль як число, а не просто символ, що представляє відсутність кількості.

Джерела:

https://www.storyofmathematics.com/indian_brahmagupta.html

Чень Цзинжунь

Chen Jingrun

Чень Цзинжунь (22 травня 1933 - 19 березня 1996) був китайським математиком, який зробив вагомий внесок у теорію чисел. Його робота над гіпотезою про прості числа-близнюки, проблемою Варінга, гіпотизою Гольдбаха та припущенням Легендра призвела до прогресу в аналітичній теорії чисел. У одній із праць 1966 року він довів те, що зараз називається теоремою Ченя: будь-яке достатньо велике парне число може бути записане або як сума двох простих чисел, або у вигляді суми простого і напівпростого числа (добуток двох простих чисел), наприклад, 100 = 23 + 7·11.

Джерела:

https://en.wikipedia.org/wiki/Chen_Jingrun

Джон Хортон Конвей

John Horton Conway

Джон Хортон Конвей (26 грудня 1937 - 11 квітня 2020) був англійським математиком, який займався теорією кінцевих груп, теорією вузлів, теорією чисел, комбінаторною теорією ігор та теорією кодування. Його дослідження вплинули на багато інтерактивних ігор Caribou, включаючи такі комбінаторні ігри, як Hackenbush або Chomp, Sliding Blocks, і гру з вузлами, яка зараз розробляється.

Конвей також зробив внесок у багато галузей рекреаційної математики, зокрема, у винахід двовимірного стільникового автомата під назвою Гра Життя, що допомогло запустити повністю новий розділ математики, що застосовується у галузі інформатики, фізики та теоретичної біології. У стільникових автоматах вивчається поведінка кінцевої сітки комірок, у якій кожна комірка має один стан серед кінцевої кількості станів у кожний момент часу, і коли стан кожної клітини змінюється з плином часу відповідно до деякого набору правил, як правило, математичної функції. Він також відомий відкриттям сюрреалістичних чисел.

Конвей народився і виріс у Ліверпулі, у віці 11 років вже прагнув стати математиком. Першу половину своєї кар'єри він провів в Кембриджському університеті, перш ніж переїхати у США, штат Нью-Джерсі, де він отримав титул заслуженого професора Джона фон Неймана в Принстонському університеті де провів решту своєї кар'єри і вийшов на пенсію в 2013 році. 11 квітня 2020 року у віці 82 роки Джон Конвей помер від ускладнень після COVID-19.

Рене Декарт

Descartes

Рене Декарт був французьким філософом і математиком, який народився 31 березня 1596 року в провінції Турен, Франція. Декарт вважався «Батьком сучасної філософії» та «Батьком аналітичної геометрії», що дало змогу перевести дослідження геометричних властивостей кривих і тіл на алгебраїчну мову, тобто аналізувати рівняння кривої в деякій системі координат. Цей важливий внесок дозволив Декарту, разом з Ньютоном і Лейбніцом, створити основи сучасного обчислення. Система координат, яка сьогодні використовується в аналітичній геометрії, на його честь називається декартовою системою координат.

Одним із найважливіших внесків Декарта були його філософські твори. Декарт, який був переконаний, що за допомогою науки та математики можна пояснити будь-що у природі, першим описав фізичний Всесвіт з точки зору руху та матерії, і бачив його як гігантський математично змодельований двигун.

Рене Декарт написав три важливі праці: «Міркування про метод, щоб правильно спрямувати свій розум і відшукати істину в науках», “Роздуми про першу філософію” та “Засади філософії”.

Декарт завжди був слабкою людиною, він часто проводив більшу частину ранку в ліжку, де він займався роздумами одразу після снів, в яких він часто робив свої відкриття. З часом Декарту довелося переїхати до Швеції, щоб займатися філософією з королевою Крістіною. На жаль, королева прокидалася рано і хотіла проводити заняття о 5 ранку. Цей графік не приносив користі слабкому здоров'ю Декарта. Він захворів на пневмонію, від якої і помер 11 лютого 1650 року у віці 54 років.

Відоме твердження Декарта: Cogito ergo sum - "Я думаю, отже, існую".

Джерела:

Burton, D.M. The History of Mathematics: An Introduction, 5th ed.; McGraw-Hill: New York, 2003.

http://plato.stanford.edu/entries/descartes/

http://www.iep.utm.edu/descarte/

Musser, Gary. Burger, William. Peterson, Blake. Mathematics For Elementary Teachers: A Contemporary Approach, 6th ed.; Wiley.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ren%C3%A9_Descartes

Евклід Александрійський

Euclid

Евклід народився приблизно в 325 році до н.е. Він був грецьким математиком і його часто називали «батьком геометрії». Про життя Евкліда відомо мало, оскільки про нього є лише кілька згадок. Дата та місце народження Евкліда та дата та обставини його смерті невідомі та лише приблизно оцінені у відповідності до його сучасників, згаданих у посиланнях. Нечисленні історичні згадки про Евкліда були написані Проклом та Паппом Александрійськими за кілька століть після того, як він жив. Про життя Евкліда відомо дуже мало, за винятком того, що він викладав в Александрії. У своїй книзі «Елементи» він вивів принципи того, що зараз називається евклідовою геометрією. Помер Евклід у 265 р. до н.е. в Александрії, Єгипет.

Джерела:

Musser, Gary. Burger, William. Peterson, Blake. Mathematics For Elementary Teachers: A Contemporary Approach, 6th ed.; Wiley.

Burton, D.M. The History of Mathematics: An Introduction, 5th ed.; McGraw-Hill: New York, 2003.

http://www.businessinsider.com/important-mathematicians-modern-world-2012-7?op=1

https://en.wikipedia.org/wiki/Euclid

Леонард Ейлер

Euler

Леонард Ейлер народився 15 квітня 1707 року в Базелі, Швейцарія. Він був новаторським швейцарським математиком і фізиком, який зробив неабиякий внесок у сфери нескінченно малих обчислень та теорії графів. Ейлер також представив значну частину сучасної математичної термінології та позначень, особливо для математичного аналізу, наприклад, поняття математичних функцій. Зокрема, сучасне використання символу π зумовлено саме Ейлером.

У сфері геометрії, він найбільш відомий завдяки лінії Ейлера у трикутнику та формулі F + V = E + 2. У цій формулі Ейлер пов'язує кількість граней (F), вершин (V) та ребер (E) многогранника.

На початку своєї кар'єри Ейлер втратив зір у правому оці, швидше за все, через перевтому. Він видав понад 500 книг і праць. Було підраховано, що за трудового життя він опублікував близько 800 сторінок на рік. З 1771 року він був абсолютно сліпим, але його математичні відкриття тривали. Він працював подумки, а потім диктував свої відкриття помічникам, часто використовуючи велику дошку, на якій писав для них формули.

Ейлер також отримав основу натурального логарифму, також відому як число Ейлера, як математичну константу, приблизно рівну 2,71828. e - границя (1 + 1 / n)n у міру наближення n до нескінченності.

Ейлер працював до останнього дня і помер у 1783 році у віці 76 років.

Джерела:

Musser, Gary. Burger, William. Peterson, Blake. Mathematics For Elementary Teachers: A Contemporary Approach, 6th ed.; Wiley.

The proposition of Euler.

http://www.businessinsider.com/important-mathematicians-modern-world-2012-7?op=1

П'єр де Ферма

Fermat

П'єр де Ферма народився 17 серпня 1607 року. Він був французьким юристом і математиком-любителем, сприяв роботі, яка в кінцевому рахунку призвела до нескінченно малого числення, включаючи його техніку адекватності. Ферма та Рене Декарт були двома провідними математиками початку 17 століття. Найбільш відомим із його досягнень стала Остання теорема Ферма, яка полягає в тому, що "для довільного натурального числа n>2 рівняння an + bn = cn не має розв'язків у цілих числах a,b,c, відмінних від нуля".

Ферма написав свою «Останню теорему» на полях книги і стверджував, що йому не вистачило місця, щоб написати доказ теореми. Протягом більш ніж 350 років доказ так і не було знайдено, оскільки інші математики не змогли його вивести. Ендрю Вайлз спробував довести теорему, але не зміг. Тим не менш, згодом йому вдалося досягти успіху спільно з Річардом Тейлором.

Джерела:

Musser, Gary. Burger, William. Peterson, Blake. Mathematics For Elementary Teachers: A Contemporary Approach, 6th ed.; Wiley.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pierre_de_Fermat

Жозеф Фур'є

Fourier

Жозеф Фур'є, французький математик і фізик, народився 21 березня 1768 року. Він став сиротою у віці дев'яти років і, після здобуття освіти, став військовим лектором з математики, видавши багато математичних праць в Єгипетському інституті. Наполеон Бонапарт призначив Фур'є префектом (губернатором) департаменту Ізер в Греноблі, де він керував будівельними проектами після відновлення на посаді професора в Політехнічній школі. Серед його найбільш відомих досягнень - відкриття рядів Фур'є та їх застосування до різних проблем в області теплообміну і вібрації. Перетворення Фур'є і Закон Фур'є також названі на його честь. Крім цього, йому приписують відкриття парникового ефекту.

Джерела:

http://scienceworld.wolfram.com/biography/Fourier.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Fourier

Галілео Галілей

Galileo

Галілей Галілей, відомий як перший сучасний вчений, народився 15 лютого 1564 року в Пізі, Італія. Батько хотів, щоб він вивчав медицину, тому Галілей вступив до Пізанського університету, але невдовзі відмовився від занять заради свого захоплення - математики та механіки. Серед його численних внесків у математику, він розробив і вдосконалив геометричний та військовий компас. Він також надзвичайно добре розумів параболу. Галілео запропонували посаду кафедри математики в Падуанському університеті, яку він із вдячністю прийняв і працював там протягом вісімнадцяти років.

Галілео підозрювали у єресі, оскільки він вважав, що Сонце нерухоме і знаходиться в центрі Всесвіту, тоді як Земля - рухається, а також не знаходиться в центрі Всесвіту. Ця віра протирічила Священному Писанню. Його засудили до офіційного ув'язнення, а з часом міру покарання замінили на пожиттєвий домашній арешт та заборону публікації будь-яких його творів. Галілео Галілей помер 8 січня 1642 року внаслідок лихоманки, прискореного серцебиття та інших захворювань. Він хотів, щоб його поховали поруч із батьком, але церква відмовила у цьому бажанні через злочин, у якому його звинувачували.

Джерела:

http://math.berkeley.edu/~robin/Galileo/life.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Galileo_Galilei

Карл Фрідріх Гаусс

Gauss

Карл Гаус був німецьким математиком і фізиком, який народився 30 квітня 1777 року в Брауншвейгу, Священна Римська імперія. Його часто називали принцом математиків (від лат. «Princeps mathematicorum»). Гаусс мав неабиякий вплив у багатьох галузях математики, включаючи теорію чисел, алгебру, статистику, аналіз та диференціальну геометрію. Він називав математику "королевою наук".

Існує кілька історій про молоді роки Гаусса. Кажуть, що його обдарованість стала очевидною, коли у віці трьох років він подумки і без помилок у своїх розрахунках виправив помилку, яку батько допустив на папері під час фінансових розрахунків. Ще одна відома історія розповідає, що в початковій школі після того, як юний Гаусс погано себе поводив, його вчитель Дж.Г. Бюттнер, дав йому завдання скласти список цілих чисел від 1 до 100 в арифметичній прогресії. Молодий Гаус, очевидно, дав правильну відповідь протягом декількох секунд, на здивування свого вчителя та його помічника Мартіна Бартелса. Метод Гаусса базувався на попарному додаванні доданків з протилежних кінців списку, що дало однакові проміжні суми. Наприклад: 1 + 100 = 101, 2 + 99 = 101, 3 + 98 = 101 і так далі, отже загальну суму можна обчислити як 50 x 101 = 5050.

У віці 18 років Гаусс розробив метод побудови 17-стороннього правильного багатокутника, використовуючи лише компас і прямий кут. Цікаво, що потім він вивів загальне правило, яке передбачало, які правильні багатокутники можна сконструювати аналогічно. У 1807 році він став директором астрономічної обсерваторії в м. Геттінген, Німеччина, де працював до своєї смерті. Гаусс помер 25 лютого 1855 року.

Джерела:

Musser, Gary. Burger, William. Peterson, Blake. Mathematics For Elementary Teachers: A Contemporary Approach, 6th ed.; Wiley.

http://en.wikipedia.org/wiki/Carl_Friedrich_Gauss#Anecdotes

Курт Гедель

Godel

Курт Фрідріх Гедель народився 28 квітня 1906 року. Він був австрійським логіком, математиком та філософом. Поряд з Арістотелем та Фреге, його вважають одним з найважливіших відомих логіків. У віці 25 років, лише через рік після закінчення докторантури у Віденському університеті, він значно вплинув на науково-філософське мислення у XX столітті, опублікувавши дві свої теореми про неповноту. Для підтвердження першої теореми він розробив методику під назвою “нумерація Геделя”. Це функція, що зіставляє з кожним об'єктом деякої формальної мови натуральне число. Він також прояснив зв'язки між класичною, інтуїціоністською та модальною логікою.

Коли Гедель постарів, він страждав від періодів як психічної нестабільності, так і хвороб. У нього були нав'язливі думки про отруєння, тому Гедель мін їсти лише ту їжу, яку йому подавала дружина. Коли дружину Геделя було госпіталізовано на 6 місяців і вона не змогла доглядати за ним, той відмовився їсти і помер від голоду.

Джерела:

http://www-history.mcs.st-and.ac.uk/Biographies/Godel.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_Godel

Гіпатія Александрійська

Hypatia

Гіпатія Александрійська, народилася в 350 році нашої ери Вона була першою жінкою, яка зробила істотний внесок у розвиток математики.

Гіпатія була дочкою математика і філософа Теона Александрійського, і швидше за все вивчала математику під керівництвом свого батька. В Александрійському університеті вона була відомим викладачем математики та філософії, але достеменно невідомо, чи займала вона фактичну викладацьку посаду. Гіпатія стала символізувати навчання та науку, які ранні християни ототожнювали з язичництвом. Однак серед учнів, яким вона викладала в Александрії, було багато видатних християн. Одним з найвідоміших є Сінезій Кіренський, який згодом став єпископом Птолемея. Гіпатія стала жертвою забобонів свого часу. В ті часи траплялися періодичні спалахи насильства, і під час одного з цих інцидентів Гіпатія була вбита натовпом християнських фанатиків.

Джерела:

http://www-history.mcs.st-and.ac.uk/Biographies/Hypatia.html

Musser, Gary. Burger, William. Peterson, Blake. Mathematics For Elementary Teachers: A Contemporary Approach, 6th ed.; Wiley.

Кетрін Джонсон

Katherine Johnson

Кетрін Джонсон була видатним математиком, який народився 26 серпня 1918 року в Уайт-Салфур-Спрінгс, Західна Вірджинія. З юних років вона була розумна і допитлива. До 13 років Джонсон відвідував середню школу, а потім закінчив її найвищі відзнаки в Державному коледжі у віці 18 років. У 1939 році президент штату її обрав з перших трьох чорношкірих студентів, які відвідували аспірантуру Університету Західної Вірджинії. Вивчала математику, але пішла незабаром після цього створити сім’ю.

У 1952 році Джонсон почув про відкриті вакансії у відділі комп’ютерних технологій West Area National Advisory. Лабораторія Комітету з аеронавтики (NACA) у Ленглі. Лише через два тижні її роботи її призначили на проект у відділі маневрових навантажень відділу льотних досліджень. Наступні чотири роки вона витратила на аналіз даних польотів випробування та працював над розслідуванням авіакатастрофи, спричиненої турбулентністю в кільватерному кільватері.

Джонсон продовжував робити численні значні внески в космічні місії. Вона зробила аналіз траєкторії для Місія Алана Шепарда «Freedom 7» у травні 1961 року. Зокрема, вона виконала розрахунки для місії «Аполлон-11» у 1969 році, який відправив перших трьох людей на Місяць. Джонсон був автором або співавтором 26 доповідей і пішов на пенсію в 1986 році. У 2015 році у віці 97 років президент Барак Обама нагородив її Президентською медаллю Свободи, а в 2016 році НАСА назвало будівлю на її честь. Кетрін Джонсон померла 24 лютого 2020 року, але її спадщина ніколи не буде забута.

Джерела:

https://www.nasa.gov/content/katherine-johnson-biography

https://www.britannica.com/biography/Katherine-Johnson-mathematician

П'єр-Симон Лаплас

Laplace

П’єр-Симон Лаплас був французьким математиком і астрономом, який народився 23 березня 1749 року і помер 5 березня 1827 року. Без нього математична астрономія та статистика не були б далеко не настільки розвиненими, якими є на сьогоднішній день. Лапласа часто називають французьким Ньютоном. Він написав п’ятитомний конспект своєї праці під назвою “Небесна Механіка” (з франц. “Mécanique Céleste”) з 1799 по 1825 рік.

Коли Лаплас став досить дорослим, батько відіслав його до Канського університету для вивчення богослов'я. Не закінчивши навчання, він, натхненний двома вчителями математики, вирішив наслідувати їх приклад та поїхав у Париж. Вразивши д'Амбера тим, як швидко він вирішував складні математичні задачі, Лаплас отримав посаду у військовій школі. Заробивши достатньо грошей, він розпочав власні дослідження.

Багато чого було названо на його честь, зокрема, рівняння Лапласа, перетворення Лапласа та диференціальний оператор Лапласа. Він також був одним з перших вчених, які припустили існування чорних дір. Він став графом у 1806 році, а у 1817 році, вже будучи одруженим і маючи дітей, отримав титул маркіза.

Джерела:

http://www-history.mcs.st-and.ac.uk/Biographies/Laplace.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Pierre-Simon_Laplace

Ада Лавлейс

Lovelace

Ада Лавлейс народилася 10 грудня 1815 року і була англійським математиком та письменницею. Вона працювала над аналітичною машиною Беббіджа (ранній механічний комп'ютер загального призначення). Одна з її приміток до аналітичної машини стала першим алгоритмом, призначеним для обробки комп'ютером - вона була першим у світі комп'ютерним програмістом! Вона також вважається першим свідком того, як комп'ютери виходять за межі арифметичних обчислень. Ада вперше зацікавилася математикою, коли повірила, що це не дозволить їй стати «божевільною» як її батько. Тим не менш, коли вона помирала в 1852 році, вона попросила поховати її поруч з ним.

Джерела:

http://inventors.about.com/od/lstartinventors/p/Ada_Lovelace.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Ada_Lovelace

Готфрід Лейбніц

Leibniz

Готфрід Лейбніц народився 1 липня 1646 р. Він був німецьким математиком і філософом і займає чільне місце в історії математики та філософії. Він був сином Фрідріха Лейбніца, професора філософії моралі в Лейпцигу. Матір'ю Лейбніца була Катаріна Шмук, дочка юриста і третя дружина Фрідріха Лейбніца. Батько помер, коли Лейбніцу було лише шість років, і його виховувала матір.

У віці семи років Лейбніц вступив до школи Ніколая в Лейпцигу. Хоч він і вивчав латинську мову у школі, вже в 12 років Лейбниц вивчив її до набагато більш просунутого рівня, а також освоїв грецьку завдяки своєму інтересу до читання книг свого батька. Під час навчання у школі, він вивчав логіку Арістотеля та теорію категоризації знань. Лейбніц був абсолютно не задоволений системою Арістотеля і почав розробляти власні ідеї щодо її вдосконалення. Пізніше Лейбніц згадує, що в цей час він намагався знайти порядок у логічних істинах, які, хоча він цього і не знав на той час, були ідеями, що стояли за суворими математичними доказами. Окрім навчання у школі, Лейбніц вивчав книги свого батька. Зокрема, він читав книги з метафізики та книги богослов’я як католицьких, так і протестантських письменників. Лейбніц розробив нескінченно малі обчислення незалежно від Ісаака Ньютона і став одним із найбільш плідних винахідників у галузі механічних калькуляторів. Лейбніц також добре відомий тим, що удосконалив двійкову систему числення, яка лежить в основі практично всіх цифрових комп'ютерів. Помер Готфрід Лейбніц 14 листопада 1716 року.

Джерела:

http://www.businessinsider.com/important-mathematicians-modern-world-2012-7?op=1

http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Biographies/Leibniz.html

Лю Хуей

Liu Hui

Лю Хуей був китайським математиком, який жив у штаті Као Вей в період трьох царств (220–280) у Китаї. У 263 році він написав книгу з вирішенням проблем, представлених у знаменитій китайській книзі "Дев'ять глав про математичне мистецтво". Він, можливо, був першим математиком, який у цій книзі відкрив, зрозумів і використав негативні числа, безперечно раніше за індійського математика Брахмагупту. У своїх коментарях до “Дев'яти глав” він описав: алгоритм обчислення π (пі), метод Гауса, принцип Кавальєрі для визначення об’єму циліндра та перетину двох перпендикулярних циліндрів.

Джерела:

https://lifethroughamathematicianseyes.wordpress.com/2015/01/17/the-sea-island-mathematical-manual/

Сер Ісаак Ньютон

Newton

Сер Ісаак Ньютон був англійським фізиком і математиком, який народився 4 січня 1643 року в м. Вулсторп, Лінкольншир, Англія. Його вважають одним із найвпливовіших учених усіх часів і ключовою фігурою наукової революції. Ньютон сформулював закони руху і гравітації, побудував перший практичний телескоп-рефлектор, сформулював емпіричний закон охолодження, вивчав швидкість світла. Також він зробив внесок в оптику і, разом з Готфрідом Лейбніцом, винайшов нескінченно малі обчислення.

На сьогодні найвідоміша історія Ньютона пов’язана із часом, коли він розробляв закон гравітації. Молодий Ісаак Ньютон одного разу вперше зацікавився силою тяжіння, коли сидів під яблунею і раптом йому на голову впало яблуко. Інцидент залишив по собі головний біль та чудовою ідеєю: а що, якщо сила тяжіння, яка скидає яблука з дерев, насправді діє і на Місяць? Шлях до формулювання теорії був вже не довгим вона полягає у тому, що сила тяжіння Землі відповідає за утримання Місяця на орбіті Землі, а гравітація Сонця відповідає за утримання планет на сонячній орбіті.

У 1687 р. Ньютон опублікував свою книгу Philosophiæ Naturalis Principa Mathematica "Математичні засади природної філософії" в якій заклав основи більшості класичної механіки і розкрив публіці свій закон всесвітнього тяжіння. Ньютон помер 20 березня 1727 року.

Джерела:

Burton, D.M. The History of Mathematics: An Introduction, 5th ed.; McGraw-Hill: New York, 2003.

http://www.newton.ac.uk/newtlife.html

http://www.bbc.co.uk/history/historic_figures/newton_isaac.shtml

http://www.dctech.com/eureka/short-stories/newton.php

http://en.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton

Еммі Нотер

Noether

Еммі Нотер народилася в 1882 році. Вона була німецьким математиком, добре відома своїми неймовірними внесками в абстрактну алгебру та теоретичну фізику. Її назвали найважливішою жінкою у математиці, оскільки вона трансформувала теорії алгебр, кілець та полів.

Отримавши кваліфікацію, вона спочатку збиралася викладати англійську та французьку мови, але вирішила вивчати математику в Університеті Ерлангена, де викладав її батько-математик. У 1915 році вона вступила на кафедру математики в Геттінгенському університеті.Коли її звільнили з університетської посади за те, що вона була єврейкою, Нотер переїхала до США, щоб працювати в коледжі Брін Мар в Пенсильванії. Вона померла в 1935 році через чотири дні після операції через кісту в яєчнику.

Джерела:

Musser, Gary. Burger, William. Peterson, Blake. Mathematics For Elementary Teachers: A Contemporary Approach, 6th ed.; Wiley.

https://en.wikipedia.org/wiki/Emmy_Noether

Блез Паскаль

Pascal

Блез Паскаль народився 19 червня 1623 року в Клермон-Феррані, Франція. Паскаль був французьким математиком, фізиком, письменником-винахідником і християнським філософом. Він був вундеркіндом, якого виховував його батько, збирач податків в Руані. Найбільш рання робота Паскаля була зосереджена на прикладних природничих науках, де він зробив важливий внесок у вивчення рідин.

У 1642 році, у віці 18 років, надихнувшись ідеєю полегшити роботу батька щодо обчислення податків, Паскаль винайшов паскаліну, яка була попередником калькулятора. Паскаліна являла собою цифрову арифметичну машину, яка мала в основі зубчасті коліщата, з вісьмома рухомими циферблатами, кожен з яких представляв цифру, наприклад, десятки, сотні і тд. Обчислювальний пристрій паскаліна був здатен виконувати прості операції, такі як додавання, віднімання, множення та ділення.

Паскаль продовжував впливати на математику протягом усього життя. У 1653 р. його "Трактат про арифметичний трикутник" (від франц. "Traité du triangle arithmétique") був використаний для ефективної презентації біноміальних коефіцієнтів, і сьогодні він відомий як трикутник Паскаля. Спершу Паскаль прочитав про цей трикутник у китайській книзі. Паскаль ретельно вивчав його, тому йому належить честь, щоб цей трикутник було названо його ім'ям.

Ще з підліткових років Паскаль боровся з безсонням і болісним розладом травлення, який називався диспепсією, і протягом багатьох років його постійна робота шкодила його і так слабкому здоров'ю.

Паскаль помер від злоякісної пухлини шлунка 19 серпня 1662 р. До того часу пухлина поширилася в його мозок. На момент смерті йому було 39 років.

Джерела:

http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Mathematicians/Pascal.html

Conway, John. Guy, Richard. The Book of Numbers. Copernicus Books.

http://en.wikipedia.org/wiki/Blaise_Pascal

Платон

Plato

Платон народився в заможній родині і був учнем великого філософа Сократа. Він народився в Афінах, Греція, в 428 році до н.е., і його вважають одним з найважливіших грецьких філософів в історії. Платон заснував Афінську академію - це був заклад, присвячений дослідженню та викладанню філософії та науки. Над входом в Академію висів знак, де було написано наступне: "Той, хто не знає геометрії, нехай сюди не заходить". В академії студенти зосереджувалися на важливих питаннях, таких як "Що таке Я?" і "Що таке людська природа?". Арістотель був не тільки першим учнем Платона, але й одним із найкращих. Його праці з філософії, політики та математики були дуже впливовими і заклали основи системного підходу Евкліда до математики.

Платон вивчав онтологічний статус (категорії буття) математичних об'єктів. Він найбільш відомий своєю ідентифікацією так званих платонових тіл: симетричного, тривимірного тетраедра, куба, октаедра, додекаедра та ікосаедра.

Джерела:

Burton, D.M. The History of Mathematics: An Introduction, 5th ed.; McGraw-Hill: New York, 2003.

http://www.ourcivilisation.com/smartboard/shop/warnerr/plato.htm

http://www.storyofmathematics.com/greek_plato.html

Піфагор Самоський

Pythagoras

Піфагор був грецьким математиком, який народився між 580 і 569 роками до н.е. на Егейському острові Самос. Наші знання про життя Піфагора мізерні, і мало що можна сказати з певністю. Інформація про Піфагора, відома на сьогоднішній день, була відфільтрована у ранніх письменників, які змагалися між собою у створенні байок, що стосуються його подорожей, чудотворних сил та вчень. Піфагор заснував школу на півдні Італії. Ця школа, що вважалася академією філософії, математики та природознавства, перетворилася на тісно переплетене братство з таємними обрядами. Школа намагалася суворо регулювати раціон харчування та спосіб життя своїх учнів, а також нав’язувати загальний метод навчання. Учні цієї школи зосереджувалися на вивченні чотирьох предметів: арифметики, геометрії, музики та астрономії. Коли Піфагору було близько 60 років, він одружився на одній із своїх учениць - Феано. Вона була надзвичайно здібним математиком і надихала Піфагора протягом останніх років його життя. Феано також сприяла подальшому використанню системи викладання Піфагора після його смерті. Братство продовжило існувати іще щонайменше 200 років після смерті Піфагора у 500 р до н.е. У Піфагорійці були дивні посвяти, обряди та заборони. Наприклад, вони відмовлялися їсти боби, пити вино і підіймати те, що впало, або розпалювати вогонь з допомогою кочерги. Окрім цих цікавих табу, вони наполягали на доброчесному житті, особливо що стосувалося дружби. П'ятикутна зірка, або пентаграма, використовувалася як знак, за допомогою якого члени братства могли впізнавати один одного.

Піфагор славиться завдяки його внеску в область геометрії. Одним з його найвідоміших досягнень в області геометрії є теорема Піфагора. Ця теорема стверджує, що у прямокутному трикутнику квадрат довжини гіпотенузи (найдовша сторона прямокутного трикутника) дорівнює сумі квадратів довжин катетів, тобто c2=a2+b2.

Джерела:

Burton, D.M. The History of Mathematics: An Introduction, 5th ed.; McGraw-Hill: New York, 2003.

Musser, Gary. Burger, William. Peterson, Blake. Mathematics For Elementary Teachers: A

Contemporary Approach, 6th ed.; Wiley.

http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/history/Biographies/Pythagoras.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Pythagoras

Алан Тюрінг

Turing

Алан Тьюрінг, народився 23 червня 1912 року, був британським математиком, логіком, криптоаналітиком і інформатиком. Він дав визначення понять алгоритму та обчислення за допомогою своєї машини Тюрінга, яка по суті є моделлю комп'ютера. Він також відповідав за розшифровку німецьких повідомлень під час Другої світової війни.

Після Другої світової війни Тюрінг працював у Національній фізичній лабораторії, де за його проектом було реалізовано перший у світі комп'ютер із збереженою у пам'яті програмою - ACE. Згодом вчений приєднався до обчислювальної лабораторії Макса Ньюмана в Університеті Манчестера, де допомагав при створенні Манчестерських Компьютерів, що зрештою привело його до захоплення математичною біологією. На цю тему Тюрінг написав кілька робіт.

Його гомосексуальність призвела до того, що в 1952 році його переслідували у Об'єднаному Королівстві. Він згодився отримувати ін'єкції жіночих гормонів, аби не потрапити у в'язницю. Помер Тюрінг 7 червня 1954 року внаслідок отруєння ціанідом. Було це самогубство чи нещасний випадок досі невідомо. Однак його знайшли мертвим із напів з’їденим яблуком поруч, і він був великим шанувальником Білосніжки та семи гномів.

Джерела:

http://www.alanturing.net/

http://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing

Цзу Чунчжі

Zu Chongzhi

Зу Чончжі (429-500 рр. Н. Е.), ввічливе ім'я - Веньюань, був китайським математиком, астрономом, письменником і політиком часів династій Лю Сун та Південна Ці.

Одним з його відомих досягнень є отримання двох наближень числа пі (3.1415926535897932 ...), які вважалися найбільш точним наближенням пі протягом дев'ятисот років. Його найближче наближення було між 3,1415926 та 3,1415927. Також у нього були інші точні наближення: 355/113 (密 率, близьке відношення) та 22/7 (約 率, приблизне відношення). Він отримав результат, наблизивши коло до багатокутника з 24, 576 (= 213 × 3) сторонами. На той час це було вражаюче досягнення, особливо враховуючи, що пристрій для “Рахувальні палички”, який він використовував для запису проміжних результатів, - це лише купа дерев’яних паличок, викладених певним чином.

Джерела:

https://en.wikipedia.org/wiki/Zu_Chongzhi